Станом на сьогодні у нас: 141825 рефератів та курсових робіт
Правила Тор 100 Придбати абонемент Технічна підтримка
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонементІдеї Просвітництва проникнули в Німеччину, роздроблену на безліч невеликих держав, керованих примхливими і властолюбними князями. Дрібне і жорстоке самодержавство князів, панування консервативного протестантизму, економічна слабість німецького бюргерства і його незначна соціальна роль - усе це народжувало почуття глибокої незадоволеності в представників передової німецької інтелігенції. Не маючи достатніх сил для активного протесту проти засилля князів і церкви, представники німецької буржуазії, яка тільки-но народжувалась, виражали його в ідеологічній сфері, особливо в питаннях культури, естетики і філософії. І у всіх цих питаннях саме широке поле діяльності для німецьких просвітителів відкривалося у світі древніх греків і римлян. Протиставляючи жалюгідну дійсність тодішньої Німеччини античному світові, вони бачили в ньому здійснення свого ідеалу волі, гармонії і гуманності. Ідеалізація античності була своєрідним протестом проти реакції, деспотизму, панування церковного мракобісся. Видатними представниками німецького Просвітництва, які зіграли велику роль у розвитку німецької історіографії античності, є И. Вінкельман, Г.Лессінг і Г. Гердер.

Справою всього життя И. Вінкельмана (1717 - 1768) стала розробка капітальної праці по історії і філософії античного мистецтва. B 1754 р. він опублікував роботу "Думки, наслідуванні грецьким добуткам у живописі і скульптурі", у якій висунув положення про абсолютний художній смак греків і про пряме наслідування їм, як необхідній умові всякої художньої творчості. У 1764 р. вийшла його головна праця "Історія мистецтва стародавності", що принесла європейську славу авторові.

Один з найбільших діячів німецького Просвітництва Готгольд Допінг (1729 - 1781) на прикладах античної культури та естетики розробляв актуальні проблеми розвитку німецької літератури і мистецтва. В одному зі своїх головних добутків "Лаокоон, або про границі поезії і живопису" (1765) він дає глибоку інтерпретацію основ античної культури та естетики, полемізуючи з головними висновками Винкельмана. Його ідеал не стоїчно спокійна особистість, а активно діюча людина, що втілює в собі героїчний початок боротьби за волю. Для Лессінга греки були творцями такого ідеалу, а конкретним утіленням його - вождь італійських рабів Спартак, про діяльності якого він хотів написати трагедію.

Іншою заслугою Лессінга з'явилося дослідження деяких проблем раннього християнства і ранньої християнської літератури, зокрема Євангелій. З його погляду, Євангелія - не перші християнські добутки, а результат тривалої літературної обробки. Вони виникли з усних розповідей про Ісуса, були записані спочатку в короткому виді давньоєврейською мовою і лише потім були розгорнуті в кілька творів грецькою мовою. Лессінг розвивав сміливу концепцію виникнення християнства в силу цілого ряду причин політичного і культурного порядку: трансформації давньоєврейської релігії, розвитку античної філософії, катастрофи старих політичних систем під впливом римського завоювання.

Якщо Вінкельман розробив основи історії мистецтва, а Лессінг створив глибоку концепцію усього феномена античної культури, то третій видатний представник німецького Просвітництва - Готфрид Гердер (1744 - 1803) як би підсумував досягнення в області вивчення античного мистецтва і культури, запропонувавши оригінальну концепцію всесвітньої філософії, у тому числі й античній історії. У його праці "Ідеї філософії по історії людства", виданому в 1784 - 1791 р. дана найглибша для XVІІІ в. розробка принципу історизму, загального прогресу природи і людства, Гердер розуміє історизм як складне і багате навчання, що висвітлює багато внутрішніх і зовнішніх сторін розвитку людського суспільства. Виходячи з більш глибокого розуміння історизму, Гердер бачив наївність ідеалізації античності, яка є настільки яркою у Вінкельмана. Далеке минуле для Гердера нехай навіть і прекрасно, але суть пройдений і неповторний етап розвитку.

У його загальній концепції розвитку людства займає помітне місце характеристика античного суспільства. Він простежує зв'язок грецької культури і мистецтва з культурою східних народів, чого не хотів бачити Вінкельман.

Філософська естетика німецької освіти. М. Лейбніц

В естетичній думці Німеччини ХVІІ ст., зокрема в естетиці німецького Просвітництва, формується власне філософська естетика. У її джерел стоїть творець однієї із самих оригінальних і плідних філософських систем нового часу - Г. Лейбніц.

У історико-естетичній літературі відзначається величезний вплив Лейбніца на естетику німецького Просвітництва, особливо вплив його навчання на види пізнання.


Сторінки: 1 2 3 4 5