Станом на сьогодні у нас: 141825 рефератів та курсових робіт
Правила Тор 100 Придбати абонемент Технічна підтримка
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонементІлюзії колірного зору

Найважливішою властивістю нашого ока є його здатність розрізняти кольори. Однією з властивостей, що відносяться до кольорового зору можна вважати явище зсуву максимуму відносної видності при переході від денного зору до смеркового. При смерковому зорі (низьких освещенностях) не лише знижується чутливість ока до сприйняття кольорів взагалі, але і в цих умовах очей володіє зниженою чутливістю до кольорів довгохвильової ділянки видимого спектру (червоний, помаранчевий) і підвищеною чутливістю до кольорів короткохвильової частини спектру (синій, фіолетовий).

Можна вказати на ряд випадків, коли ми при розгляді кольорових об'єктів також зустрічаємося з помилками зору або ілюзіями.

По-перше, інколи про насиченість кольору об'єкту ми помилково судимо по яскравості фону або за кольором інших, предметів, що оточують його. В цьому випадку діють також закономірності контрасту яркостей: колір яснішає на темному фоні і темніє на світлому.

Великий художник і вчений Леонардо да Вінчі писав: "З кольорів рівної білизни той здається світлішим, який буде знаходиться на темнішому фоні, а чорне здаватиметься похмурішим на тлі більшої білизни. І червоне здасться більш вогненним на темнішому фоні, а також всі кольори, оточені своїми прямими протилежностями."

По-друге існує поняття власне колірних або хроматичних контрастів, коли колір спостережуваного нами обьекта змінюється взависимости від того, на якому фоні ми його спостерігаємо. Множно привести безліч прикладів дії на око колірних контрастів. Гете, наприклад, пише: "Трава, зростаюча у дворі, вимощеному сірим вапняком, здається безконечно прекрасного зеленого кольору, коли вечірні хмари кидають червонуватий, ледве помітний відсвіт на камені." Додатковий колір зорі - зелений; цей контрастний зелений колір, змішуючись із зеленим кольором трави і дає "безконечно прекрасний зелений колір".

Гете описує також явище так званих "кольорових тіней". "Один з найкрасивіших випадків кольорових тіней можна спостерігати в повний місяць. Світло свічки і місячне сяяння можна сповна зрівняти по интенсиности. Обоє тіні можуть бути зроблена однакової сили і ясності, так, що обоє кольору сповна врівноважуватимуться. Ставлять екран так, щоб світло повного місяця падало прямо на його, свічку ж поміщають декілька збоку на належній відстані; перед екраном тримають яке-небудь прозоре тіло. Тоді виникає подвійна тінь, причому та, яку відкидає місяць і яку в той же час освітлює свічка, кожется різко вираженого червонувато-темного кольору, і, навпаки, та, яку відкидає свічка, але освітлює місяць - прекрасного блакитного кольору. Там, де обоє тіні зустрічаються і з'єднуються в одну, виходить тінь чорного кольору."

Ілюзії, пов'язані з особливостями будови ока.

Сліпа пляма. Наявність сліпої плями на сітчастій оболонці ока вперше відкрив в 1668 р. відомий французький фізик Э. Маріотт. Свій досвід, що дозволяє переконатися в

наявності сліпої плями, Маріотт описує таким чином: "Я прикріпив на темному фоні,

приблизно на рівні очей, маленький кружечок білого паперу і в той же час просив інший кружечок утримувати збоку від першого, управо на відстані близько двох футів), але декілька нижче так, щоб зображення його впало на оптичний нерв мого правого ока, тоді як лівий я зажмурю. Я став проти першого кружка і поступово віддалявся, не спускаючи з нього правого ока. Коли я був у відстані 9 футів, другий кружок, що мав величину близько 4 дюймів, зовсім

1

зник з поля зору. Я не міг приписати це його бічному положенню, бо розрізняв інші предмети, що знаходяться ще більш збоку, ніж він; я подумав би, що його зняли, якби не знаходив його знов при щонайменшому пересуванні очей".

Відомо, що Маріотт бавив англійського короля Карла II і його придворних тим, що учив їх бачити один одного без голови. Сітчаста оболонка ока в тому місці, де в око входить зоровий нерв, не має світлочутливих закінчень нервових волокон (паличок і колб). Отже, зображення предметів, сітківки, що доводяться на це місце, не передаються мозку.

Ще чого цікавий приклад. Насправді круг ідеально рівний. Варто примружитися і ми це бачимо.

Оптична дія кольору.

До цієї дії відносяться ілюзії або оптичні явища, що викликаються кольором і що


Сторінки: 1 2 3 4