Станом на сьогодні у нас: 141825 рефератів та курсових робіт
Правила Тор 100 Придбати абонемент Технічна підтримка
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонементАНСАМБЛЬ ПІРАМІД ПОБЛИЗУ КАЇРА

Ще за античних часів люди виділили з численних на той час здобутків світового мистецтва й архітектури «сім чудес світу». Це були єгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди у Вавілоні, храм Артеміди в Ефесі, статуя Зевса в олімпійському храмі, Галікарнаський мавзолей, Родоський колос (статуя Геліоса) та Александрійський маяк. З цих «чудес світу» збереглися до наших днів лише єгипетські піраміди поблизу Каїра, їх не змогли зруйнувати ні люди, ні часи. В усі часи піраміди справляли на мандрівників величезне враження. І в наші дні єгипетські піраміди, й особливо піраміда Хеопса — найбільша кам'яна споруда світу,— продовжують викликати подив.

За три тисячі років до н. е. в Єгипті виникла рабовласницька держава, в якій влада повністю належала цареві-фараону. Щоб тримати народ у покорі, крім військової сили та державного апарату, велике значення мала релігія. Фараона проголошували богом, а владу його — надлюдською. Воля фараона, за цими віруваннями, була спроможною творити надлюдські справи, у тому числі зсувати кам'яні брили в небачені споруди. Для поховання фараона споруджували величезні гробниці, де «вічно перебував дух» померлого царя. Спорудження гробниць у вигляді пірамід було поширене за часів так званого Давнього царства (близько 2800-2400 рр. до н. е.) Проста геометрична форма піраміди складається поступово. Спочатку це були великі кам'яні призми — мастаби, що імітували «вічний дім». Згодом вони складалися один на одному і утворювали ступінчасту піраміду. Таку піраміду збудував близько 2700 р. тому для фараона Джосера зодчий Імхотеп. Як довідуємось з напису тих часів це був «візир, перший після царя, охоронець печатки, верховний жрець Геліополя, начальник усіх робіт царя Верхнього і Нижнього Єгипту». Імхотеп — перший відомий по імені у всесвітній історії зодчий. Як і всі давньоєгипетські архітектори, він належав до знаті і був обізнаний з таємницями наук, що їх жерці пильно охороняли від простого люду. Імхотеп знав математику, астрономію, механіку, медицину, був філософом і письменником, складав прислів'я, користувався великою популярністю. Згодом його було оголошено богом, сином єгипетського бога Птаха. Імхотепу будували святилища, керувалися його вказівками під час будівництва. Збудований ним грандіозний ансамбль Джосера є найдавнішим в історії архітектури.

Ансамбль Джосера розташований поблизу невеликого села Саккара на околиці території стародавньої столиці Єгипту — Мемфіса, за 20 км від Каїра. Піски пустині підходять до пальмових дерев, що ростуть на околиці Мемфіса. Під сліпучим сонцем, на фоні темного неба відкриваються залишки стін та споруд поховального комплексу, над яким здіймається п'ятиярусна піраміда, заввишки 60 м з основою 121Ч109 м. Власне, це ще не піраміда, а композиція з п'яти призм, що підносяться одна над одною. Форма кожної призми нагадує форму поховальної споруди — мастаби. Весь поховальний комплекс Джосера займав площу близько 15 га. Він охоплював великий двір, два двори з гробницями принцес, заупокійний храм та інші приміщення. Збереглися приміщення вхідного залу з цікавими своєрідними колонами, що за формою нагадують давньогрецькі колони доричного ордера. Вражає майже ювелірна обробка блоків білого каменю, з якого побудовано весь комплекс. Коли проходиш галереями комплексу Джосера, то важко повірити, що всі ці споруди були зведені майже п'ять тисячоліть тому.

Дорога з Мемфіса до Каїра йде паралельно течії Нілу. То тут, то там, серед пагорбів здіймаються напівзасипані пісками піраміди й мастаби мемфіського некрополя (тобто «міста померлих», комплексу гробниць), а на півночі на фоні марева пустині проступають обриси пірамід Гізехського ансамблю. Гізехські піраміди я вперше побачив з бастіонів стародавньої фортеці Салах-ед-діна, що височить над Каїром. Біля її підніжжя розмістилися квартали старого міста з вузькими, гомінливими вулицями, численними куполами й мінаретами мечетів, мавзолеями, строкатою забудовою. Даленіє широка смуга Нілу, а за нею виступають сині трикутники з неправдоподібно точними формами. Тепер Каїр розташований на обох берегах Нілу, і невелике село Гізе стало околицею багатомільйонного міста. Майже до самого некрополя підступили невеликі будинки, різноманітні підприємства й крамниці. А далі починаються пустині,


Сторінки: 1 2