Станом на сьогодні у нас: 141825 рефератів та курсових робіт
Правила Тор 100 Придбати абонемент Технічна підтримка
Скористайтеся пошуком, наприклад Реферат        Грубий пошук Точний пошук
Вхід в абонементРЕФЕРАТ

на тему:

« Сифіліс – одна з найбільш актуальних проблем сучасної венерології »

План

Короткий історичний очерк.

Збудник захворювання . Шляхи зараження.

Основні симптоми і протікання захворювання.

Особливості протікання хвороби в наш час.

Сифіліс… Звучить більш ніж неприємно. Раніше, в Європі, це захворювання носило звучнішу назву – «французька хвороба», але в самій Франції її охрестили неаполітанською. У Італії ж цю хворобу називали іспанською . Але все це лише синоніми однієї і тієї ж хвороби, яка вражає всі органи і системи людини і лякає людство впродовж вже декількох сторіч . І хоча хвороба ця відома багато століть, але серйозно її вивченням зайнялися лише в другій половині 19 століття .

Перший спалах захворювання в Європі був зафіксований в кінці 15 століття. На жаль, сьогодні не можна відносити сифіліс до хвороб далекого минулого . І якщо 20 років тому вона зустрічалася відносно рідко, то зараз її інакше як «народною» не назвеш . Сифіліс і зараз одна з актуальних проблем венерології.

На протязі року в світі реєструється біля 12 мільйонів випадків сифілісу. В останнє десятиліття відмічається перевага скритих форм сифілісу, пізніх ускладнень, ріст вродженого сифілісу, серорезистентністю, важкість діагностики.

Збудник захворювання і шляху зараження

Збудником сифілісу є бліда трепонема, що відноситься до групи спірохет. Її розмноження відбувається шляхом поперечного ділення на декілька частин. Оптимальною температурою для її розвитку є температура людського тіла – 37 градусів. Поза людським організмом трепонема нестійка, швидко гине при висиханні і при контакті з мильною водою або із спиртом. При температурі вище 48 градусів бліда трепонема гине приблизно через 20-30 хвилин.

Цей спіралевидний мікроорганізм проникає в лімфатичну систему людини через найдрібніші, деколи навіть непомітні пошкодження шкіри і слизистою. Те місце, через яке збудник інфекції потрапляє в організм, називають «вхідними воротами» інфекції.

Джерелом зараження є хвора людина. Як правило, це відбувається при статевому контакті. Проте можливо і побутовий шлях зараження – через поцілунки, деякі речі, якими користувався хворий: зубну щітку, мочалку, посуд. Збудник може потрапити безпосередньо в кров через ін'єкційну голку, Часто це трапляється у наркоманів, що користуються загальним шприцом.

Збудник сифілісу часто присутній в слині хворого. Тому першими можуть уражатися не тільки статеві органи і області анусу, але і ротова порожнина, і область сосків молочних залоз, куди трепонема може потрапити під час любовних ласк.

При одночасному зараженні декількох органів хвороба прогресує значно швидше.

Основні симптоми і течія захворювання

Інкубаційний (прихований) період хвороби триває 3 – 4 тижні з моменту зараження. Але іноді, залежно від загального стану хворого, він може бути коротше – всього 1 – 2 тижні або, навпаки, довше – до півроку.

Після цього на місці впровадження збудника (а це, як ви тепер знаєте, можуть бути не тільки статеві органи, але і, наприклад, ротова порожнина) з'являється перша грізна ознака хвороби – твердий шанкр, що знаменує настання першого періоду сифілісу.

Шанкр є безболісною виразкою округлої або овальної форми з ущільненням в підставі і блискучим дном червоного кольору. Дуже нагадує колір сирого м'яса. Іноді виразка покрита сіро-жовтим нальотом. Краї її валикоподібно підведені. Розмір шанкра може бути від декількох міліметрів до декількох сантиметрів. Часто утворюється декілька виразок. Іноді при утворенні шанкра на статевих органах може розвиватися набряк. У окремих випадках дефект шкіри при твердому шанкрі може бути дуже поверхневим – виникає не виразка, а ерозія, що нагадує садно.

Якщо збудник потрапляє безпосередньо в кров, як у разі користування загальним шприцом, твердого шанкра не буде.

Приблизно через тиждень після цього збільшуються найближчі лімфовузли. При розташуванні шанкра на статевих органах уражаються пахові лімфовузли, а в порожнині рота – підщелепні і шийні. Через місяць зазвичай збільшуються і віддалені зони.

Через декілька тижнів без лікування твердий шанкр заживає. На його місці залишається рубець. Якщо було просто ерозійне пошкодження – все проходить без сліду. Але у жодному випадку це не можна розцінювати як лікування!

Насправді хвороба все ще розвивається. Бліда трепонема, розмножуючись, розповсюджується по лімфатичних вузлах і кровоносних судинах по всьому організму. Через 6 – 8 тижнів після розвитку шанкра наступає вторинний період захворювання.

Це супроводжується появою на тулубі і кінцівках висипу у вигляді невеликих рожевих плям – розеол, і вузликів мідно-червоного кольору – папул, Особливо характерні висипання на підошвах. Уражена поверхня стає вологою, блискучою.

У цей період сифіліс особливо небезпечний відносно побутового зараження. Через декілька тижнів висип проходить. Потім може з'явиться знов.

Іноді може спостерігатися випадання волосся. Волосся на голові рідшає і випадає, тільки на невеликих округлих ділянках. Це так зване сифілітичне облисіння. Можуть також випадати брови, вії.

Одночасно із зовнішніми проявами в організмі відбувається поразка опорно-рухового апарату, внутрішніх органів, нервової і ендокринної систем. Але суб'єктивно це практично ніяк не відчувається. Багато заражених не відзначають ніяких змін в своєму стані.

У незначного числа хворих протягом тижня може підвищуватися температура до 38 градусів, з'являються головні, суглобові болі, особливо виражені ночами. Відсутність апетиту. Але всі ці симптоми плюс загальне нездужання часто приймаються за ГРЗ або грип.

Хвороба протікає спалахами. Прояви її то зникають, то з'являються знов. Отже може бути впродовж декількох років.

Через 3 - 4 роки наступає третій період хвороби. При цій запущеній формі хвороби уражаються внутрішні органи, нервова і кісткова системи.

Утворюються сифілітичні гуми – великі кулясті запальні вузли, які згодом піддаються розпаду з частковим руйнуванням того органу, де вони утворилися. Це може бути і печінка, і шлунок, і навіть аорта. Якщо гуми утворилися в кістках носа, то в результаті їх руйнування ніс як би провалюється («сідловидний ніс»).

Ураження нервової системи бувають дуже різноманітними. Найбільш важкими є спинна сухотка і прогресивний параліч.

При спинній сухотці руйнується нервова тканина спинного мозку. Це супроводжується сильними свердлячими болями в хребті, порушенням сечовипускання і дефекації.

Прогресивний параліч виявляється розвитком недоумства, розладом пам'яті, мови, письма. Можлива атрофія зорових нервів і, як наслідок, сліпота.

Все це неминуче приводить до повної фізичної і психічної деградації особи.

Традиційно саме хворі пізніми формами сифілісу викликають страх і неприязнь, Але вони, за рідкісним виключенням, якраз і не представляють ніякої небезпеки для оточуючих. Заразний ранній сифіліс!

Багато учених вважають, що інфекційною цю хворобу слід рахувати приблизно в перші два роки. Далі наступає хронічна форма.

В останнє десятиліття сифіліс часто став протікати м'якше, а іноді і безсимптомно , в прихованій формі. Можливо, в цьому винні екологія і імунітет людини.

До того ж свій внесок робить зловживання антибіотиками. Організму вистачає сили тільки на мляву битву з хворобою. Він знімає симптоми, а здолати самих збудників не може. У подібних випадках хвороба виявляється лише на пізній стадії.

Особливо сумно, що під час вагітності хвороба передається плоду, що дуже часто приводить до смерті дитини в перші години після народження або до важких розумових і фізичних вад.

Але природжений сифіліс може виявлятися не тільки у новонародженого. Але і у дитини, яка народилася у зараженої жінки начебто здоровим. Відбутися це може через місяці і роки. Відомі випадки коли вроджений сифіліс виявлявся через декілька десятків років після народження.

Сифіліс може передаватися не тільки другому, але і подальшим поколінням.

Безумовно, діагноз ставить тільки спеціаліст, на основі огляду, опитування і лабораторних аналізів.

Література

Ю.К.Скрипкин «Шкірні і венеричні захворювання»

І.І.Мавров «Контактні інфекції , які передаються статевим шляхом»

І.В.Щуцкий «Довідник по дерматології і венерології»